yetişkinlere koçluk danışmanlığıYaşam Koçluğu Nedir?

Koçla yapacağınız çalışma, kararsız kaldığınız ya da sıkıştığınızı sandığınız noktadan sizi çıkarmayı amaçlar. Bunu yaparken, size yeni bakış açıları kazandırmak gibi farklı teknikler kullanırız. Böylece hiç farkında olmadığınız ya da bugüne kadar kullanmadığınız güçlerinizi açığa çıkararak hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz.

Görüşmelerde, sizin önceliklerinizi dikkate alarak birlikte ortak bir strateji geliştiririz. Neden ve niye sorularını sormayız. Geçmişe bakmayız. Şu an bulunduğunuz noktadan varmak istediğiniz noktaya nasıl varacağınıza yoğunlaşırız. Yaşam Koçluğu, akıl ve ruh sağlığı yerinde olup, hayatında geldiği noktada kendisini mutsuz hisseden, aradığı yönü bulamayan ya da o yöne doğru nasıl ilerleyeceğini bilemeyen kişiler içindir.

Yaşam Koçluğu'nda koçun doğruları değil sizin doğrularınız hayata geçirilir. Yapılan çalışmanın esası, sorularla duruma yeni açılardan bakmanızı, daha önce farkına varmadığınız çözümleri görmenizi sağlamaktır. Yaşam koçu bir rehberdir. Hedefe varış ancak koçla birlikte yürümeniz, kararlaştırılan haftalık uygulamaları yerine getirmenizle mümkün olur. Yetişkinler için Bireysel Koçluk

* Aile içi Problemler

* Stres ve Kaygı

* Psikosomatik Ağrılar ( Psikolojik kökenli bedensel rahatsızlıklar)

* Davranış Bozuklukları ( Uyku ve Yeme Bozukluğu, Tırnak yeme vs)

* Kontrol Edilemeyen Stres, Öfke ve Gerginlik

* Özgüven Eksikliği

* Panik Atak Takıntılar (Temizlik, Biriktirme, Simetri, Şüphe (Kapıyı, ocağı kapattım mı?), Sayma, Kararsızlık...vs)

* Fobiler

* Korkular ( Açık Alan, Yükseklik, Uçak, Doktor, İlaç, Sosyal Fobi, Topluluk Önünde Konuşma, Asansör, Aşağılanma, Su...vs)

* İstenmeyen Davranış ve Alışkanlıklar: ( Hayır Diyememek, Unutkanlık, İlgisizlik, Suçluluk, Kafa Karışıklığı, İsteksizlik, Sorunlar Karşısında Çaresizlik, Kendini Değersiz Hissetmek, Hayatını Planlayamamak, Başkalarını Sürekli Eleştirmek, Sevgisini Gösterememek, Kendini Çirkin hissetmek, Negatif Düşünce, Aşırı Vericilik, Aşırı Derecede Kontrollü Olmak...vs)

* Negatif Değer Yargılarından Kurtulmak: ( Mutlu Olamam, Araba Süremem, Başarılı Olamam, Yeteneksizim, vs)

Yetişkinler için Bireysel Koçluk Süreci

1) Ön görüşme: Bireyin genel ihtiyaçları konusunda bilgi-alışverişi sağlanır. Farkındalığı arttırılır. Gerekli görülen testler uygulanır. Yapılacak çalışmanın süresine ve içeriğine karar verilir.

2) Bireysel Koçluk Süreci: Bireyin uygun gördüğü tarihlerde, seans programı dahilinde çalışma başlatılır.

3) İzleme Görüşmesi: Seanslar bittikten sonra, uygun görülen zaman aralığı içinde birey ile izleme amaçlı görüşme yapılır.

 

Yukarı ↑